Cviky na zalehlé ucho: Jak se zbavit zalehlého ucha rychle a snadno? Čti a aplikuj :)

Zalehnutí ucha může být způsobeno mnoha faktory, jako jsou změny tlaku při létání nebo potápění, zánět středního ucha, alergie nebo nadměrný ušní vosk. Pokud tě trápí toto nepříjemné onemocnění, můžeš vyzkoušet některé cviky na zalehlé ucho, které ti mohou pomoci uvolnit ušní kanál.

Jaké jsou příčiny zalehnutí uší?

Jednou z nejčastějších příčin zalehlého ucha je ucpaná Eustachova trubice, která spojuje střední ucho s nosohltanem. Když se tato trubice ucpe, vzduch nemůže volně proudit do středního ucha, což způsobuje pocit ucpanosti a snížení sluchu.

Další příčinou může být nadměrné vystavení hluku, což může poškodit sluchový nerv a způsobit ztrátu sluchu. Změny v nadmořské výšce mohou také způsobit zalehlé ucho, protože tlak vzduchu se mění a může ovlivnit tlak v uchu.

Symptomy

Symptomy zalehlého ucha mohou zahrnovat pocit ucpanosti, tlaku nebo plnosti v uchu, snížení sluchu, tinnitus (hučení v uších), nebo bolest v uchu. Tyto příznaky mohou být mírné nebo závažné a mohou trvat několik dní až několik týdnů.

Je důležité si uvědomit, že zalehlé ucho může být příznakem závažnějšího stavu, jako je například zánět středního ucha nebo infekce. Pokud máš některý z těchto příznaků, měl/a bys navštívit lékaře, aby ti pomohl určit příčinu zalehlého ucha a předepsal vhodnou léčbu.

Mohlo by tě zajímat….. Jak na tenisový loket!

Cviky na zalehlé ucho

Pokud máš zalehlé ucho, mohou ti pomoci různé cviky. V této části se dozvíš o manuálních cvicích, dýchacích cvicích a cvicích s pomocí předmětů.

Manuální cviky

  • Masáž ucha: Jemně masíruj ucho a okolí. Tento jednoduchý cvik ti může pomoci uvolnit ucpané ucho.
  • Pohyb čelistí: Pohyb čelistí může pomoci otevřít Eustachovu trubici a uvolnit tlak v uchu. Představ si, že žvýkáš gumu nebo jíš tvrdou potravinu. Opakuj tento pohyb několikrát.

Dýchací cviky

  • Vdechování a vydechování pomocí nosu: Zavři ústa a zhluboka se nadechni nosem. Pak pomalu vydechni nosem. Opakuj několikrát.
  • Vdechování a vydechování přes ústa: Zacpi si nos a zhluboka se nadechni ústy. Pak pomalu vydechni ústy. Opakuj několikrát.

Cviky s pomocí tekutin

  • Použití peroxidu vodíku: Kysličník neboli peroxid vodíku může pomoci uvolnit ucpané ucho. Nakapej několik kapek peroxidu vodíku do ucha a nech ho vyšumět. Po vyšumění v uchu nešťourej a druhý den opakuj proceduru.
  • Použití horké vody: Namoč ručník do horké vody a vymačkej. Pak přilož ručník k uchu na několik minut. Tento jednoduchý cvik může pomoci uvolnit ucpané ucho.

Pamatujte, že cviky na zalehlé ucho nejsou určeny jako náhrada za lékařskou péči. Pokud máte závažné problémy s uchem, poraďte se s lékařem.

Mohlo by tě zajímat….. Jak zatočit s karpály jednou pro vždy!

Manévr Valzalvy

Manévr Valzalvy je jedním z nejznámějších cviků na zalehlé ucho. Tento cvik pomáhá otevřít Eustachovu trubici, což může pomoci uvolnit tlak v uchu. Postupujte následovně:

  • Sedni si na židli a narovnej si záda
  • Zavři ústa a přidrž si nos prsty
  • Nadechni se hluboko a zadrž dech
  • Nyní se snaž vytvořit tlak v břišní dutině, jako by ses snažil/a vykonat velkou potřebu
  • Drž tlak po dobu 5-10 sekund, poté uvolni nos

Manévr Toynbee

Manévr Toynbee je dalším cvikem, který může pomoci zmírnit tlak v zalehlém uchu. Tento cvik spočívá v polykání a vydechnutí vzduchu přes nos. Postupujte následovně:

  • Zavři ústa a nos prsty
  • Polykej sliny a současně se snaž vydechnout vzduch přes nos
  • Opakuj toto 5-10krát

Manévr Frenzel

Manévr Frenzel je cvik, který pomáhá otevřít Eustachovu trubici a ulevit od tlaku v zalehlém uchu. Tento cvik může být obtížnější než Manévr Valzalvy a Manévr Toynbee. Postupujte následovně:

  • Sedni si na židli a narovnej si záda
  • Zavři ústa a přidrž si nos prsty
  • Nyní se snaž vydechnout vzduch z plic a současně se snaž vytvořit tlak v břišní dutině
  • Pokud cvik provedeš správně, uslyšíš zvuk bublin v uchu

Manévr Lowry

Manévr Lowry je cvik, který může pomoci zmírnit tlak v zalehlém uchu. Tento cvik spočívá v otevření a zavření čelistí. Postupujte následovně:

  • Otevři ústa a zavři je
  • Přitiskni jazyk k hornímu patru a současně se snaž otevřít a zavřít čelisti

Vyzkoušej tyto cviky a uvidíš, zda ti pomohou zmírnit tlak v zalehlém uchu. Pokud se však tvé obtíže nezlepší, měl/a bys navštívit lékaře.

Mohlo by tě zajímat….. Co je to neuropatie?

Prevence zalehnutí uší

Zalehnutí ucha může být velmi nepříjemné a bolestivé. Nejlepším řešením je předcházet tomuto stavu. Následující tipy ti pomohou minimalizovat riziko zalehnutí ucha.

  • Udržuj ucho čisté

Pravidelné čištění uší je důležité pro prevenci zalehnutí ucha. Vyčisti své uši jemně vatovými tyčinkami nebo speciálními nástroji, které jsou k dispozici v lékárnách. Pamatuj, že příliš hluboké čištění může vést k poškození ucha, takže buď opatrný/á.

  • Vyhýbej se extrémním změnám tlaku

Náhlé změny tlaku mohou být příčinou zalehnutí ucha. Například při letu letadlem, potápění nebo jízdě vysokorychlostním výtahem. Pokud víš, že se budeš vystavovat extrémním změnám tlaku, zkus podniknout kroky k minimalizaci rizika zalehnutí ucha. Například polykej nebo žvýkej žvýkačku, aby se ušní trubice uvolnila.

  • Podporuj imunitní systém

Silný imunitní systém může pomoci minimalizovat riziko zalehnutí ucha. Zdravá strava, dostatek spánku a pravidelná fyzická aktivita jsou klíčové pro udržení imunitního systému v dobré kondici. Pokud máš často problémy s nachlazením nebo alergiemi, zkus užívat doplňky stravy, které posilují imunitní systém, jako například vitamín C, D3 a K2.

  • Pozor na hlasitou hudbu

Sama to znám, sluchátka na max, ale co ty uši? Příliš hlasitý hluk může také vést k zalehnutí ucha. Pokud pracuješ v hlučném prostředí, používej ochranné sluchátka. Pokud jsi na hlučném místě, zkus se držet dál od zdroje hluku. A nebo si na hudební festivaly pořiď špunty do uší, určené přímo pro tuto zábavu.

  • Pravidelné návštěvy u lékaře

Máš-li často problémy s ušima, měl/a bys navštívit svého lékaře a nechat si provést důkladné vyšetření. Lékař ti poskytne rady a doporučení, jak minimalizovat riziko zalehnutí ucha.

Kdy navštívit lékaře?

Když ti zalehne ucho, může to být nepříjemné a omezující, ale většinou to samo odezní. Avšak v některých případech může být nutné navštívit lékaře. Zde jsou některé situace, kdy bys měl/a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:

Bolest a horečka: Cítíš-li bolest v uchu a zároveň horečku, může to být způsobeno infekcí a je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Infekce může být způsobena bakteriemi nebo virem a může se šířit do dalších částí těla, což může vést k vážným následkům.

Zhoršení sluchu: Tíží-li tě zhoršený sluch, může to být způsobeno zánětem nebo jiným problémem v uchu. Pokud se tento problém nevyřeší včas, může to vést k trvalému poškození sluchu.

Náhlá ztráta sluchu: Ztratíš-li sluch v jednom nebo obou uších, může to být způsobeno nějakým vážným problémem a je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Zvonění v uchu: Slyšíš-li neustálé zvonění, hučení nebo šumění v uchu, může to být způsobeno tinnitusem a je nutné se poradit s lékařem.

Zranění ucha: Máš-li nějaké zranění ucha, jako je například prasklý ušní bubínek, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zranění ucha může vést k vážným následkům, jako je trvalé poškození sluchu.

Doufám, že ti článek by přínosný a něco nového ses dozvěděl/a. Nezapomeň se podívat na další články, kde podrobně rozebírám svalové partie a cviky na ně. Sportu ZDAR! Tvoje trenérka 🙂

Často kladené otázky:

Jak dlouho trvá zaléhání ucha?

Doba trvání zaléhání ucha závisí na jeho příčině. Pokud je zaléhání způsobeno nachlazením nebo alergií, může trvat několik dní. Pokud je však zaléhání způsobeno změnou tlaku, jako například při letu letadlem, může trvat jen několik hodin. Pokud trvá zaléhání ucha déle než několik dní, měli byste navštívit lékaře.

Jaké jsou příčiny zaléhání ucha?

Zaléhání ucha může být způsobeno několika faktory, jako jsou změny tlaku, nachlazení, alergie, záněty nebo ucpané nosní dutiny. Také nadměrné množství mazu v uchu může způsobit zaléhání.

Jak uvolnit tlak v uchu?

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak uvolnit tlak v uchu, je polykání nebo žvýkání. Tyto akce pomáhají otevřít Eustachovu trubici, což umožňuje proudění vzduchu do středního ucha. Další možností je použití dekongestiva, která pomáhají snížit otok a uvolnit tlak v uchu.

Jak uvolnit Eustachovu trubici?

K uvolnění Eustachovy trubice můžeš použít několik metod. Jednou z možností je polykání nebo žvýkání, což pomáhá otevřít trubici a uvolnit tlak v uchu. Další možností je vyfukování vzduchu do nosu, přičemž si držíš nosní dírky zavřené a snažíš se vyfouknout vzduch skrz nos. Tento postup pomáhá otevřít Eustachovu trubici a uvolnit tlak v uchu.

Jaké jsou babské rady na zaléhání ucha?

Mezi babské rady na zalehnutí ucha patří například použití teplého obkladu na postižené ucho, inhalace páry, použití bylinných kapek nebo použití česneku. Tyto rady mohou pomoci uvolnit tlak v uchu a zmírnit příznaky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní Trenérka Praha

Z pravidla odpovídám do dvou hodin

Ahoj 👋Potřebuješ zhubnout, nebo nabrat svaly, nebo naučit žít zdravě?

Chceš změnit svou postavu?

Zbývají mi 2 poslední místa na osobní tréninky a online coaching!

Zadej svůj email nebo telefon a rezervuj si své místo! Do 24 hodin se ti ozvu a domluvíme se na detailech!