Maková semena: Skvělý pomocník, nejen v kuchyni!

Všichni známe mák, ať už z koláčů nebo jiných sladkých pochutin, ale málokdo z nás ví, jaké zdravotní benefity nám konzumace máku přináší. Pojďme se společně na mák podívat zblízka a možná vás přesvědčím, ať ho sem tam zahrnete do svého jídelníčku 🙂

Podle poskytnutých zdrojů mají maková semínka řadu zdravotních benefitů:

  1. Bohatý zdroj živin
    Maková semínka jsou bohatá na vlákninu, zdravé tuky (mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny), bílkoviny, vitamíny (B1, B6, C, kyselina listová) a minerály (vápník, hořčík, fosfor, zinek, mangan). 
  2. Vysoký obsah antioxidantů
    Obsahují antioxidanty jako lignany, flavonoidy a fenolové kyseliny, které pomáhají tělu bojovat s volnými radikály a oxidačním stresem. Mohlo by tě zajímat, jak se uvolnit!
  3. Prospěšné pro srdce a cévy
    Díky obsahu zdravých tuků, vlákniny a antioxidantů mohou maková semínka přispívat ke snižování rizika srdečních onemocnění a regulaci hladiny cholesterolu. 
  4. Podpora zdraví kostí
    Jsou výborným zdrojem vápníku, fosforu a hořčíku, které jsou důležité pro zdravé kosti. Mají dokonce až 12x více vápníku než mléko. 
  5. Potenciální protizánětlivé a analgetické účinky
    Některé zdroje zmiňují, že maková semínka mohou obsahovat stopové množství opioidních alkaloidů (morfin, kodein) se schopností tlumit bolest a záněty, ale jen v malých dávkách. 
  6. Podpora trávení
    Vláknina v makových semínkách může přispívat k lepší trávicí funkci a regulaci stolice. Víš, jak tvé tělo ohrožuje nedostatek vlákniny?

Důležité je dbát na kvalitu a čistotu makových semínek, aby nedocházelo ke kontaminaci opiovými alkaloidy během sklizně či zpracování. Celkově jsou ale maková semínka považována za velmi zdravou a výživnou potravinu s řadou benefitů.

Využití makových semínek v kuchyni

Maková semínka mají v kuchyni velmi rozmanité využití. Podle poskytnutých zdrojů je můžeme použít následujícími způsoby:

  1. Tradiční recepty s mákem
  • Náplň do sladkého pečiva (buchty, koláče, šátečky) 
  • Posyp na sladké i slané pečivo (housky, bagety) 
  • Příprava makových knedlíků, makovníků a dalších moučníků.
  1. Makové mléko a jogurty
  • Příprava domácího makového mléka namáčením semínek ve vodě/mléce..
  • Použití makového mléka jako náplně do moučníků
  • Výroba makových jogurtů, pudinků a zmrzlin
  1. Makový olej
  • Lisování za studena z makových semínek
  • Využití v teplé i studené kuchyni (pečení, saláty, pomazánky)
  1. Ochucovadlo a posyp
  • Opražená maková semínka pro zvýraznění chuti
  • Posyp na müsli, jogurty, saláty, pečivo
  1. Doplněk stravy
  • Zdroj vlákniny, bílkovin, zdravých tuků a minerálů
  • Přidávání do smoothie, müsli směsí apod. 

Maková semínka tak můžeme využít jak v tradiční české kuchyni na přípravu sladkých pokrmů, tak i v moderních receptech jako ochucovadlo, posyp nebo doplněk stravy. Jejich využití je opravdu široké.

SouborDomůVloženíSdíletRozložení stránkyVzorceDataRevizeZobrazeníNápovědaKresleníZobrazeníZobrazeníKomentářePodmíněné formátování

Nežádoucí účinky máku

Podle dostupných zdrojů nemá konzumace makových semínek žádné závažné nežádoucí účinky, pokud jsou semínka řádně očištěná od zbytků opiových alkaloidů. Zdroje uvádí následující možné nežádoucí účinky či rizika spojená s mákem:

  1. Kontaminace opiovými alkaloidy (morfin, kodein) 
  • Při nesprávném zpracování a nedostatečném očištění mohou být semínka kontaminována stopovými množstvími těchto látek z makovice.
  • Při nadměrné konzumaci takto kontaminovaných semínek by mohly nastat příznaky podobné účinkům opiátů (bolesti hlavy, ospalost, zácpa apod.).
  1. Potravinová alergie
  • U některých jedinců se může vyskytnout alergická reakce po konzumaci máku projevující se svěděním, slzením, zarudnutím, otokem víček či dýchacích cest.
  • Alergie na mák však není příliš častá.
  1. Ovlivnění testu na drogy
  • I když samotná semena neobsahují opioidy, mohou být během sklizně kontaminována zbytky morfinu, což by mohlo vést k falešně pozitivnímu testu na drogy.
  • Toto riziko je však velmi nízké při běžné konzumaci očištěných semínek.

A co bych řekla závěrem?

Ať už mák konzumuješ často, nebo vůbec je jen na tobě. Mě osobně stále nechutnají, uvidíme, až mi bude 50, třeba začnou, jako špenát nebo houby… 🙂

Pokud se chystáš ale začít cvičit a nevíš, jak na to, neboj se a napiš mi. Moc ráda Ti pomohu s tvojí cestou za zdravější já. Sportu ZDAR! Tvoje trenérka!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní Trenérka Praha

Z pravidla odpovídám do dvou hodin

Ahoj 👋Potřebuješ zhubnout, nebo nabrat svaly, nebo naučit žít zdravě?

Chceš změnit svou postavu?

Zbývají mi 2 poslední místa na osobní tréninky a online coaching!

Zadej svůj email nebo telefon a rezervuj si své místo! Do 24 hodin se ti ozvu a domluvíme se na detailech!