Trpíš bolestí zad mezi lopatkami? 5 jednoduchých cviků, které ti okamžitě uleví!

Bolest zad mezi lopatkami je častým problémem, který může být způsoben různými faktory. Pojďme se podívat na nejběžnější příčiny této nepříjemné bolesti:

1)Blokáda hrudní páteře

Jednou z hlavních příčin bolesti zad mezi lopatkami je blokáda hrudní páteře. K té může dojít v důsledku nesprávného držení těla, sedavého životního stylu nebo náhlého pohybu. Blokáda se projevuje omezeným pohybem a bolestivostí v oblasti hrudní páteře.

2)Svalové napětí a přetížení

Svalové napětí a přetížení jsou dalšími častými viníky bolesti zad mezi lopatkami. Dlouhodobé sezení u počítače, nošení těžkých břemen nebo nesprávná technika při cvičení mohou vést k přetížení svalů v oblasti lopatek a hrudníku. To se projevuje bolestí, ztuhlostí a omezeným pohybem. Jak správně posilovat svaly lopatek?

3)Špatné držení těla a ergonomie

Nesprávné držení těla a špatná ergonomie pracovního místa mohou významně přispět k bolesti zad mezi lopatkami. Dlouhodobé sezení v neergonomické židli, sklánění hlavy při práci s mobilním telefonem nebo nošení těžké kabelky na jednom rameni – to vše může vést k přetížení svalů a bolesti v oblasti lopatek.

4)Sedavý životní styl

Sedavý životní styl je bohužel nedílnou součástí moderní doby. Dlouhé hodiny strávené sezením u počítače, v autě nebo u televize mohou vést k oslabení svalů, ztuhlosti a bolesti zad mezi lopatkami. Je důležité pravidelně vstávat, protahovat se a zařadit do svého denního režimu dostatek pohybu.

5)Zranění nebo úrazy

Bolest zad mezi lopatkami může být také důsledkem zranění nebo úrazu. Pád, autonehoda nebo prudký pohyb mohou způsobit poškození svalů, vazů nebo plotének v oblasti hrudní páteře. V takových případech je důležité vyhledat lékařskou pomoc a řídit se doporučeným léčebným plánem.

6)Vnitřní onemocnění

V některých případech může být bolest zad mezi lopatkami příznakem vnitřního onemocnění, jako jsou problémy se srdcem, plícemi nebo žlučníkem. Pokud bolest doprovází další příznaky, jako je dušnost, bušení srdce nebo bolest na hrudi, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky bolesti zad mezi lopatkami

Bolest zad mezi lopatkami se může projevovat různými způsoby. Pojďme se podívat na nejčastější příznaky, které mohou signalizovat problém v této oblasti:

Tupá, ostrá nebo pálivá bolest

Charakter bolesti zad mezi lopatkami se může lišit. Někteří lidé popisují tupou, hlubokou bolest, která je neustále přítomná. Jiní mohou pociťovat ostrou, bodavou bolest, která se zhoršuje při určitých pohybech. V některých případech se může jednat o pálivou bolest, která se šíří do okolních oblastí.

Ztuhlost a omezený pohyb

Bolest zad mezi lopatkami je často doprovázena ztuhlostí a omezeným pohybem. Může být obtížné otáčet hlavou, zvedat ramena nebo se předklánět. Tato ztuhlost je způsobena napětím svalů a blokádou hrudní páteře, které omezují pohyblivost.

Bolest vyzařující do krku, ramen nebo paží

V některých případech může bolest zad mezi lopatkami vyzařovat do okolních oblastí, jako je krk, ramena nebo paže. Tato vyzařující bolest je často způsobena drážděním nervů v oblasti hrudní páteře nebo přenesenou bolestí ze svalů.

Zhoršení bolesti při určitých pohybech nebo pozicích

Bolest zad mezi lopatkami se může zhoršovat při určitých pohybech nebo pozicích. Například při dlouhodobém sezení, předklánění nebo zvedání těžkých předmětů. Některé pozice, jako je ležení na zádech nebo na boku, mohou naopak bolest zmírňovat.

Diagnostika bolesti zad mezi lopatkami

Pokud tě trápí bolest zad mezi lopatkami, je důležité podstoupit důkladné vyšetření, které pomůže odhalit příčinu problému. Pojď se podívat na jednotlivé kroky diagnostického procesu:

1)Fyzikální vyšetření lékařem

Prvním krokem je fyzikální vyšetření lékařem. Ten se zaměří na oblast zad mezi lopatkami, zhodnotí držení těla, pohyblivost páteře a svalový tonus. Lékař také prověří citlivost a bolestivost v dané oblasti.

2)Anamnéza a popis symptomů

Důležitou součástí diagnostiky je anamnéza a popis symptomů. Lékař se bude ptát na charakter bolesti, její trvání, intenzitu a faktory, které ji zhoršují nebo zmírňují. Zajímat se bude také o váš životní styl, pracovní návyky a případná zranění.

3)Zobrazovací metody

V některých případech může lékař doporučit zobrazovací metody, jako je rentgen, magnetická rezonance (MRI) nebo výpočetní tomografie (CT). Tyto metody pomohou odhalit případné strukturální změny na páteři, ploténkách nebo okolních tkáních.

4)Vyloučení jiných zdravotních stavů

Součástí diagnostiky je také vyloučení jiných zdravotních stavů, které mohou způsobovat bolest zad mezi lopatkami. Lékař může provést další testy, jako je EKG, krevní testy nebo ultrazvuk, aby vyloučil problémy se srdcem, plícemi nebo jinými orgány. Jakmile je stanovena diagnóza, může lékař doporučit vhodnou léčbu, která může zahrnovat fyzioterapii, léky, cvičení nebo změny životního stylu. Je důležité dodržovat doporučený léčebný plán a pravidelně informovat lékaře o svém stavu.

Léčba bolesti zad mezi lopatkami

Pokud tě trápí bolest zad mezi lopatkami, existuje několik účinných způsobů, jak si ulevit a podpořit hojení. Pojď se podívat na nejčastější metody léčby:

Odpočinek a omezení bolestivých aktivit

Prvním krokem při léčbě bolesti zad mezi lopatkami je odpočinek a omezení bolestivých aktivit. Dopřej svému tělu čas na regeneraci a vyhni se pohybům, které bolest zhoršují. To však neznamená, že bys měl/a zůstat zcela neaktivní. Mírná chůze a protahování mohou naopak přispět k uvolnění svalů a zmírnění bolesti.

Aplikace tepla nebo chladu

Aplikace tepla nebo chladu může významně přispět k úlevě od bolesti zad mezi lopatkami. Teplo pomáhá uvolnit napjaté svaly, zlepšuje krevní oběh a podporuje hojení. Chlad naopak snižuje zánět, otupuje bolest a omezuje svalové křeče. Střídej aplikaci tepla a chladu podle toho, co ti přináší největší úlevu.

Protizánětlivé léky a analgetika

Pokud je bolest zad mezi lopatkami intenzivní, mohou pomoci protizánětlivé léky a analgetika. Volně prodejné léky, jako je ibuprofen nebo paracetamol, mohou zmírnit bolest a zánět. V případě silné bolesti může lékař předepsat silnější léky na předpis. Vždy se řiď doporučeným dávkováním a informujte lékaře o případných vedlejších účincích.

Fyzioterapie a rehabilitace

Fyzioterapie a rehabilitace hrají klíčovou roli v léčbě bolesti zad mezi lopatkami. Fyzioterapeut ti pomůže s protažením a posílením svalů, zlepšením držení těla a nácvikem správných pohybových stereotypů. Rehabilitační cvičení pomáhá obnovit rozsah pohybu, zmírnit bolest a předcházet budoucím problémům.

Masáže a manuální terapie

Masáže a manuální terapie mohou významně přispět k úlevě od bolesti zad mezi lopatkami. Zkušený masér nebo terapeut dokáže uvolnit napjaté svaly, odstranit trigger pointy a zlepšit krevní oběh v postižené oblasti. Manuální techniky, jako je mobilizace nebo manipulace páteře, mohou pomoci obnovit pohyblivost a zmírnit bolest.

Akupunktura a alternativní metody

Některým lidem přináší úlevu od bolesti zad mezi lopatkami akupunktura a alternativní metody. Akupunktura pracuje s energetickými dráhami v těle a může pomoci zmírnit bolest, uvolnit napětí a podpořit celkovou rovnováhu. Další alternativní metody, jako je jóga, tai-či nebo meditace, mohou přispět ke snížení stresu a zlepšení celkového zdravotního stavu.

Mohlo by tě zajímat: Jak dýchat při cvičení?

5 jednoduchých cviků pro úlevu od bolesti zad mezi lopatkami

Pokud tě trápí bolest zad mezi lopatkami, pravidelné cvičení může být tím nejlepším řešením. Představuji ti 5 jednoduchých cviků, které ti pomohou uvolnit napětí, protáhnout svaly a zmírnit bolest v této oblasti.

1. Protažení hrudní páteře vsedě

Posaď se na židli s rovnými zády a nohama na šířku boků. Sepni ruce za hlavou a lokty směřuj do stran. S nádechem se prohni v hrudní páteři a s výdechem se vrať do výchozí polohy. Opakujte 10-15krát.

2. Rotace hrudní páteře vleže na boku

Lehni si na bok s pokrčenými koleny. Ruce dej před sebe a dlaně spoj. S nádechem zvedni horní ruku a otočte trup směrem ke stropu. S výdechem se vrať do výchozí polohy. Opakuj 5-10krát na každé straně.

3. Kočičí hřbet a poloha dítěte

Klekni si na všechny čtyři, dlaně pod rameny a kolena pod boky. S nádechem prohni záda a hlavu zvedni vzhůru. S výdechem zakulať záda, bradu přitáhni k hrudníku a pánev podsaď. Opakuj 10-15krát. Poté se posaď na paty, čelo opřete o podložku a ruce natáhni před sebe. Setrvej v této poloze 30-60 sekund.

4. Protažení ramen a mezilopatkových svalů

Stůj vzpřímeně, nohy na šířku boků. Pravou ruku polož na levé rameno a levou rukou uchop pravý loket. S výdechem jemně tlačte loket směrem k levému rameni a protahuj svaly mezi lopatkami. Držte 15-30 sekund a opakuj na druhé straně.

5. Posilování hlubokých zádových svalů

Lehni si na břicho, čelo opřete o podložku a ruce nechte podél těla. S nádechem zvedni hlavu, ramena a horní část hrudníku nad podložku. Lopatky stáhn k sobě a dolů. S výdechem se vrať do výchozí polohy. Opakujte 10-15krát.

Mohlo by tě zajímat: Jak posilovat záda z pohodlí domova?

Podrobný popis a instrukce ke cvikům

  • Při provádění cviků se soustřeď na správné dýchání a provedení.
  • Cviky prováděj pomalu a plynule, bez trhavých pohybů.
  • Pokud cítíš bolest, cvik okamžitě ukonči a poraď se s lékařem nebo fyzioterapeutem.
  • Cviky opakujte 2-3krát denně, ideálně ráno a večer.
  • Začni s menším počtem opakování a postupně zvyšuj podle svých možností.
  • Každý cvik by měl být prováděn 10-15krát, s výjimkou protahovacích cviků, kde je doporučená výdrž 15-30 sekund.
  • Pokud máš omezený rozsah pohybu nebo zdravotní problémy, přizpůsobte cviky svým individuálním potřebám.
  • Můžeš použít podložku nebo polštář pro větší pohodlí, nebo cviky provádět vsedě či ve stoje, pokud je pro tebe poloha vleže nepohodlná.
  • Pro zvýšení účinnosti cviků můžeš použít doplňky, jako jsou pěnové válce, masážní míčky nebo therabandy. Tyto pomůcky ti pomohou prohloubit protažení, zacílit na specifické svalové skupiny a zvýšit intenzitu posilování. Nezapomínej, že cvičení je pouze jednou součástí léčby bolesti zad mezi lopatkami. Pro dosažení nejlepších výsledků je důležité kombinovat cvičení s dalšími metodami, jako je správné držení těla, ergonomie pracovního místa a zdravý životní styl.

A co bych řekla závěrem?

Bolest zad mezi lopatkami může být nepříjemná a omezující, ale s trochou trpělivosti a správným přístupem se jí můžeš zbavit. Klíčem k úspěchu je identifikovat příčinu bolesti, zvolit vhodnou léčbu a pravidelně cvičit. Pět jednoduchých cviků, které jsem ti představila, ti pomohou uvolnit napětí, protáhnout svaly a posílit oblast zad mezi lopatkami. Nezapomínej také na správné držení těla, ergonomii pracovního místa a zdravý životní styl. S trochou úsilí a odhodlání se brzy budeš cítit lépe a tvá záda ti poděkují. Tak na co ještě čekáš? Pusť se do cvičení a řekni bolesti zad mezi lopatkami sbohem!

V případě, že si na cviky sám/a netroufneš, napiš si o spolupráci. Moc ráda tě provedu tvojí cestou za zdravější já. Sportu ZDAR! Tvoje trenérka!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní Trenérka Praha

Z pravidla odpovídám do dvou hodin

Ahoj 👋Potřebuješ zhubnout, nebo nabrat svaly, nebo naučit žít zdravě?

Chceš změnit svou postavu?

Zbývají mi 2 poslední místa na osobní tréninky a online coaching!

Zadej svůj email nebo telefon a rezervuj si své místo! Do 24 hodin se ti ozvu a domluvíme se na detailech!