Problém s plochými nohami má v dnešní době polovina populace. A čím, že je to zapříčiněno? Faktorů může být plno, ale my si rozhodně vyjmenujeme ty nejzákladnější, kterých se možná tomuto článku začnete vyhýbat 😊
Problém začíná většinou v botě. Ať už zvolíme špatné boty od dětství, používání chodítek u dětí, které by ještě chodit neměly, přes dospívání v teniskách až po dlouhodobé chození v podpatcích. Problémem může být i těhotenství či menopauza, kdy může dojít k zvětšení hmotnosti, na kterou chodidlo není připraveno. Svou roli se stavbě chodidla hraje i špatné držení těla, hypermobilita, úraz a zlomenina nebo obezita.
Mohlo by tě zajímat: Jak si efektivně zacvičit z pohodlí domova!
Nejčastější příznaky
Obecně definujeme tři stádia plochých nohou. V prvotní fázi necítíme žádnou bolest. Naše klenba ale zaznamenala pokles a pata se dostala do valgózního postavení, což znamená, že je lehce vytočena dozadu. Tento stav se dá vrátit za poměrně krátký čas do původního stavu.
V druhém stupni již můžeme pociťovat bolest. Ta je občas doprovázena otoky nohou a pocitem těžkých unavených nohou doplňována o brnění. I tento stav je možné vrátit do původního stavu.
Třetí a nejhorší stav je doprovázen kompletně ztuhlou a bolestivou plochou nohou, artrózou kloubů, otlaky na nohách a deformacemi prstů. Léčba je u tohoto stavu velice náročná a může dojít až na chirurgický zákrok. Proto doporučujeme věnovat svým chodidlům dostatečnou péči a starost.
Mohlo by tě zajímat: Jak si uvolnit oblast kyčlí a zlepšit tak svou flexibilitu!
Způsoby léčby plochých nohou
Mezi nejčastější řešení problému plochých nohou patří návštěva fyzioterapeuta, který Vám přesně na míru stanoví rehabilitační plán pro vaše chodidla. Jako další doplněk podporující navrácení klenby do původního stavu je chůze naboso po nerovném terénu, chůze po vnější straně chodidla nebo plavání.
Dobrým a příjemných doplňkem lze zvolit i masáž nohou, mobilizaci nohy, kinesiotaping, ortopedické vložky do bot, sprchování ledovou a teplou vodou nebo pravidelné nošení adjustačních ponožek.
Teorii máme shrnutou a teď je čas na cviky, které by Vám mohly pomoct 😊
Některé z nich jsem sama zkoušela, neb i já jsem v dospívání trpěla na ploché nohy. Zaujměte pozici vsedě a jdete na to 😊
1. Masírování chodidla
- Míček umístíme pod chodidlo a masírujeme celou plosku od špičky prstů po patu
- Díle masírujeme krouživým pohybem celou oblast příčné klenby
- Projíždíme obě nohy
- V případě, že nemáme míček, použijeme menší plnou PET lahev a masírujeme si chodidlo o ni
2. Chůze na místě
- Chůzi na místě využijeme ortopedickou podložku, nebo si na kus látky umístíme oblásky a chodíme na místě po nich
- Buďte kreativní ale neubližte si
3. Zvedání prstů (bez pomůcek)
- Zvedání prstů nad zem
- Roztahování prstů
- Postupné zvedání prstů od země (palec, malíček)
- V případě, že se malíček sám nezvedná, pohlaďte ho a zbylé prsty si přidržte na zemi
4. Zvedání ponožky ze země
- Ponožku si smotej do klubíčka a uchopuj ji do prstů nohy a přemisťuj ji ze strany na stranu
- Ze země lze zvedat i jiné předměty, jako třeba kapesník, utěrku apod..
5. Chození na boso
- Zkuste na chalupě chodit bosky po šiškách, kořenech, kamínkách… po jakémkoli povrchu, který není hladký
6. Cviky s tenisovým míčkem
- Válej si chodidlo po tenisovém míčku zespoda nahoru a zpět
Za zmínku rozhodně stojí i Barefoot obuv. Ta se v poslední době stala velice populární u mnoha lidí. Já osobně s nimi zkušenost nemám. Proto jejich nákup nechám čistě na Vašem zvážení.
Co bych ale každému doporučila je nákup masážní pistole. Doma si každý večer masírujeme plosky a musím Vám říct, že je se cítíme mnohem lépe od doby, kdy svá chodidla uvolňujeme. Navíc, masážní pistoli lze použít i na jiných partiích těla, takže rozhodně její nákup doporučuji.
Nevíš-li si stále se cvičením rady, nebo chceš potěšit partnera/ku a pomoct jemu/jí k vysněné postavě? Neváhej a napiš mi. Nabízím jak osobní tréninky, tak i online coaching.
Mohlo by tě zajímat: Jak si efektivně protáhnout záda.